Polska Dziennik Zachodni

Mieszkaniec Żywca, Krzysztof Gardaś, bierze udział w wyprawie na Kilimandżaro, zorganizowanej przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Mieszkaniec Żywca, Krzysztof Gardaś, bierze udział w wyprawie na Kilimandżaro, zorganizowanej przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Gardaś od lat jest związany z górami, jaskiniami i wspinaczką. W wypadku motocyklowym doznał urazu kręgosłupa. Lekarze orzekli, że resztę życia spędzi na wózku. Mimo to mężczyzna korzysta dzisiaj jedynie z kul. Jako niepełnosprawny zdobył kilka szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi: Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Aconcaguę (6962 m n.p.m.), Kilimandżaro (5896 m n.p.m.) i Elbrus (5642 m n.p.m.).

Ekipę wchodzącą na Kilimandżaro tworzy dziewięcioro śmiałków. Szczyt zamierzają zdobyć trzy osoby na wózkach inwalidzkich, osoba bez rąk i niewidomy. Dwóch wspinaczy porusza się o kulach, wśród nich Gardaś z Żywca.
Na Kilimandżaro wyruszył 19-letni Jan Mela, najmłodszy zdobywca obu biegunów, który porażony prądem stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Agelika Chrapókiewicz z Zakopanego, cierpiąca na dystrofię (zanik) mięśniową, porusza się na wózku inwalidzkim. Jarosław Rola z Karpacza ma zamiar wjechać na Klimiandżaro na własnoręcznie skonstruowanym rowerze dla niepełnosprawnych. Jest projektantem i konstruktorem sprzętu sportowego dla niepełnospraw
nych, jako pierwszy niepełnos
prawny zdobył na rowerze na
pędzanym siłą rąk Śnieżkę. 
Ekipie pomaga ratownik Grupy
Beskidzkiej GOPR, Bogdan 
Bednarz (towarzyszył Gardasiowi podczas wyprawy na Elbrus).

Dzisiaj planowane jest podejście na szczyt Kilimandżaro. Uczestnicy powinni wrócić do kraju za dwa tygodnie. Krzysztof Gardaś nie wyobraża sobie życia bez wspinaczki.

Marianna Lach

Załączniki do tekstu:

2008.09.30 – Polska Dziennik Zachodni – Gardaś znowu idzie na szczyt
36.42 KB
Wstecz
Drukuj
pdf
Poleć stronę

Ostatnia aktualizacja serwisu: 13.05.2010, godz. 08:56 :: Licznik odwiedzin: 565.774