Echo Miasta Kraków

Już tej jesieni osiem niepełnosprawnych osób wejdzie na najwyższą górę Afryki, Kilimandżaro. Projekt powstał dzięki Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko".

Chcemy pokazać, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem, a siła woli i ludzkich marzeń pomaga w realizacji nawet najśmielszych planów - mówi Anna Dymna. W wyprawie wezmą udział: Andżelika Chrapkie-wicz, która mimo że jeździ na wózku inwalidzkim, jest trenerką płetwonurków, Katarzyna Rogowiec - niepełnosprawna mistrzyni świata w biathlonie, Krzysztof Gardaś, który o kulach zdobył Elbrus, Mont Blanc i Aconcague.

Na szczyt o kulach
– Byłem z Krzysztofem, kiedy zdobywał Aconcague – mówi Grzegorz Kępski z firmy Africa Linę, organizującej jesienną wyprawę. – Przyglądanie się jego determinacji było budujące. Fascynowały nas jego kule, do których przymocowywał odpowiednie dla danego terenu końcówki. Czasami nawet żartowaliśmy, że z takim sprzętem ma łatwiej niż my.
Do ekipy dołączy również Krzysztof Głombowicz, niepełnosprawny sportowiec i dziennikarz sportowy, Jarosław Rola – wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim i propagator narciarstwa dla osób poruszających się na wózkach, Piotr Truszkowski – brązowy medalista mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, oraz Jan Mela, polarnik i najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów dzięki wyprawie z Markiem Kamińskim. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu.
Dobrym duchem wyprawy jest Jacek Grzędzielski z firmy Salewa – producenta sprzętu do turystyki górskiej. Nie dość, że wyposażył każdego z uczestników w sprzęt wartości ok. 6 tyś. zł, to w dodatku będzie towarzyszył grupie, wydając na wycieczkę własne pieniądze.

Droga wolności
Wyprawa wyruszy 27 września. – Kilimandżaro ma opinię łatwej góry, ale to złudzenie. Każde wejście na wysokość ponad pięciu tysięcy metrów jest trudne - mówi Grzegorz Kępski. – Musimy pamiętać, że tylko od 15 do 20 procent osób, które próbują zdobyć Kilimandżaro, wchodzi na szczyt.

Ewelina Zambrzycka

Załączniki do tekstu:

2008.06.16 - Echo Miasta Kraków - Na dach afryki mimo wszystko
63.62 KB
Wstecz
Drukuj
pdf
Poleć stronę

Ostatnia aktualizacja serwisu: 13.05.2010, godz. 08:56 :: Licznik odwiedzin: 565.774