E-góry.pl

27 września dziewięć osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami - m.in. osoba niewidoma i jeżdżąca na wózku inwalidzkim - wraz z "opiekunami" wyruszą na najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro (5896 m n.p.m).

Zrzut ekranu strony www.e-gory.pl

Wśród uczestników wyprawy są m.in. Jasiek Mela - zdobywca obu biegunów, Katarzyna Rogowiec - bezręka paraolimpijka, złota medalistka z Turynu i Krzysztof Gardaś, który o kulach zdobył m.in. Mount Blanc i Kilimandżaro. Dotąd nikt nie zorganizował podobnego przedsięwzięcia na tak dużą skalę. Autorem projektu i głównym organizatorem wyprawy jest Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Celem projektu jest pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością mogą realizować swoje marzenia i zdobywać miejsca, które dla wielu w pełni zdrowych osób wydają się nieosiągalne. Jest to oczywiście możliwe dzięki wsparciu w pełni sprawnych osób, które wyruszają razem z nimi.

Tak o idei wyprawy mówi Anna Dymna, jej pomysłodawczyni: "Bez względu na to czy jest się gwiazdą, nocnym stróżem, osobą zdrową, czy przykutą do łóżka każdy z nas ma marzenia, lepsze i gorsze dni. Ta wyprawa tak naprawdę opowiada o tym, że życie każdego z nas jest zdobywaniem szczytów. Jest dobrze, kiedy ten swój szczyt widzimy, ale czasem w życiu pojawia się jakiś głaz, który nam go zasłania, albo potok rwący w poprzek drogi, nie dający przejść na drugą stronę. Wtedy musi pojawić się ktoś, kto wyciągnie do nas rękę i powie: "Słuchaj ty teraz nie widzisz tego szczytu, ale ja go widzę, bo stoję w innym miejscu. Poprowadzę cię." Jak ludzie nie mają rąk, nie mają nóg, nie słyszą, nie widzą to odcinki, które dla zdrowego człowieka nie są żadnym wyzwaniem dla nich stanowią pionowe ściany. Bez pomocy zdrowych osób mogą nie dać sobie rady, ale razem możemy naprawdę wszystko. Głęboko w to wierzę".

Wyprawa potrwa 14 dni. Oprócz wejścia na Dach Afryki obejmie również: podróż po najsłynniejszych parkach narodowych Afryki, spotkanie z polonią i korpusem dyplomatycznym w Kenii. Uczestnicy zwiedzą też Muzeum Karen Blixen, autorki „Pożegnania z Afryką”. Wyprawa jest finansowana przez sponsorów i osoby prywatne. Oprócz osób z niepełnosprawnością i osób wspomagających w wyprawie wezmą udział operatorzy filmowi i fotoreporterzy. Możliwe będzie również nawiązanie łączności satelitarnej z uczestnikami wyprawy i relacjonowanie jej "na żywo".

Oczywiście zapraszamy do śledzenie tej wyjątkowej wyprawy na stronach e-gory.pl, gdzie pierwsze informacje już wkrótce!

 

Link do artykułu: http://www.e-gory.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2000&Itemid=52


Wstecz
Drukuj
pdf
Poleć stronę

Ostatnia aktualizacja serwisu: 13.05.2010, godz. 08:56 :: Licznik odwiedzin: 565.774