Najwyższy szczyt Afryki (5895 m n.p.m.) leży zaledwie 300 kilometrów na południe od równika. Mimo to pokryty jest śnieżno-lodową czapą (jej wiek ocenia się na 11700 lat). To konsekwencja wiatrów napływających znad Oceanu Indyjskiego: napotykając na swej drodze Kilimandżaro, wznoszą się, powodując, że para wodna zawarta w masach powietrza ulega skropleniu i wywołuje opady śniegu oraz deszczu.

***

Wierzchołek Kilimandżaro traci śnieżną pokrywę. Od 1912 roku stopniało już 82 procent jego pola lodowego. Reszta zniknie w ciągu następnych lat. Prognozują to wyniki badań, które w 2002 roku przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio. Na podstawie danych, dostarczanych przez zainstalowaną na szczycie Kilimandżaro automatyczną stację meteorologiczną, obliczyli, że jedyny lodowiec Afryki topnieje w coraz szybszym tempie. Jego powierzchnia, wynosząca w początkach XX wieku około 12 kilometrów kwadratowych, jest obecnie pięć razy mniejsza. Lodowa pokrywa szczytu cofa się o pół metra rocznie. Zjawisko to stanowi źródło niepokoju nie tylko klimatologów, ale także władz Tanzanii. Lodowce góry zaopatrują bowiem w wodę znaczną część systemu rzecznego kraju. Ich brak spowoduje krach turystyczny i problemy w rolnictwie.

***

Z punktu widzenia geologii, Kilimandżaro jest szczytem wulkanicznym – nie wygasłym, a jedynie uśpionym (krater o średnicy około ośmiu kilometrów). Największa jego erupcja, niszcząca wszystko w promieniu wielu kilometrów, miała miejsce trzysta sześćdziesiąt tysięcy lat temu. Ostatni wybuch nastąpił w latach czterdziestych XX wieku.

***

Pierwszym niepełnosprawnym Polakiem, który wszedł na Kilimandżaro był 43-letni Jan Luber z Gilowic kolo Żywca (bezwładne nogi po chorobie Heinego-Medina). Szczyt Białego Dachu Czarnego Lądu zdobył, poruszając się o kulach, na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Bolesław Pawica nakręcił o tej wyprawie krótkometrażowy film dokumentalny zatytułowany „Kilimandżaro” (1993 r.).

***

Pierwszym niewidomym Polakiem, który zdobył Kilimandżaro, jest 26-letni Paweł Urbański, student Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Wraz z grupą przyjaciół, wszedł na szczyt Dachu Afryki 12 lutego 2008 roku. „To była magiczna chwila, stałem tam na szczycie, czułem mroźny wiatr na twarzy i chciałem krzyczeć, nic, tylko krzyczeć. W czasie drogi miałem dwa kryzysy, ale o tym się szybko zapomina. Grunt, by właśnie w takich chwilach się nie poddać i je po prostu przejść” – powiedział dziennikarzom po powrocie z wyprawy do Polski.

***

Park Narodowy Kilimandżaro ma własny port lotniczy. Jego terminal obsługuje rocznie 20000 turystów.

***

Jedynie 25 procent osób wychodzących na Kilimandżaro zdobywa szczyt. Główną przyczyną niepowodzeń jest brak aklimatyzacji, pośpiech, zbyt duże tempo wspinaczki i mała liczba dni, które turyści przeznaczają na zdobycie góry. W pogodny dzień na szczyt Kilimandżaro wchodzi około 300 osób.

***

Wśród tubylców krążyły opowieści, że śmiałkowie pragnący wejść na Biały Dach Czarnego Lądu ulegają demonom: wspinając się, czują w głowach nieznośny ból, płuca i mięśnie odmawiają im posłuszeństwa, a czasami nawet umierają. W rzeczywistości były to objawy choroby wysokościowej. Cierpi na nią większość ludzi po przekroczeniu wysokości 4000 m n.p.m.

***

Rekord czasowy zdobycia Białego Dachu Czarnego Lądu należy do Bruno Brunoda. W 2001 roku dystans od Marangu Gate – bramy wejściowej Parku Narodowego Kilimandżaro do Uhuru Peak Włoch pokonał w 5 godzin, 38 minut i 4 sekundy.

***

Wśród kobiet trasę tę najszybciej pokonała Brytyjka Rebecca Rees-Evans (21 maja 2005 r.) – 13 godzin, 14 minut, 37 sekund.

***

Rekord czasowy wejścia na szczyt Kilimandżaro i zejścia z niego należy do Simona Mtuy. 26 grudnia 2004 roku pokonanie trasy w obie strony zajęło Tanzańczykowi tylko 8 godzin i 27 minut.

***

Najmłodszym człowiekiem na świecie, który dotarł na Biały Dach Czarnego Lądu, jest Jordan Romero, 7-letni Amerykanin mieszkający nad Jeziorem Wielkiego Niedźwiedzia w stanie Kalifornia (wejście 23 lipca 2006 r.).

***

10-letni Irlandczyk Sean McSharry z Stillorgan to najmłodszy Europejczyk wśród zdobywców tego szczytu (wejście 2 maja 2008 r.).

***

Najstarszym zdobywcą Dachu Afryki – według Księgi Rekordów Guinnessa – jest Amerykanin Carl Haupt. Wszedł on na Kilimandżaro w 2001 roku, mając 79 lat. Zdaniem wielu znawców tematu, rekord ten powinien jednak należeć do 87-letniego Francuza Valtée Daniela. Jego wejście na Biały Dach Czarnego Lądu nie zostało jednak uwzględnione przez Kapitułę Guinness World Records.

***

Usytuowanie Kilimandżaro wywołuje spór pomiędzy Kenią i Tanzanią. Chociaż Dach Afryki leży na terytorium Tanzanii, to jednak każde z tych państw reklamuje go jako własną atrakcję turystyczną. „To niedopuszczalne!” – protestują Tanzańczycy. Mieszkańcy Kenii odpowiadają im ze stoickim spokojem: „Kto wejdzie na szczyt Kilimandżaro, zobaczy stamtąd i Kenię, i Tanzanię. Tak więc Kilimandżaro należy jakby do obu naszych krajów”.

***

Blisko czterdziestomilionowa społeczność Tanzanii (suahili – Jamhuri ya Muungano wa Tanzania, ang. – United Republic of Tanzania), na której terenie znajduje się Kilimandżaro, porozumiewa się za pomocą blisko stu języków, głównie z rodziny bantu (plemion nigeryjsko-kenijskich). W szkolnictwie podstawowym używany jest język suahili, w wyższym - angielski.

***

Najwyższy szczyt Afryki inspiruje artystów. W 1936 roku ukazała się książka „Śniegi Kilimandżaro” Ernesta Hemingwaya. W 1952 roku powieść tę zekranizowano. W filmie pod tym samym tytułem, wyreżyserowany przez Henry’ego Kinga, odtwórcami głównych ról byli Ava Gardner i Gregory Peck. Dach Afryki stał się również tematem skeczu brytyjskich komików z grupy „Monty Pythona”. Nosi on tytuł „Wyprawa na Kilimandżro”. „Moje Kilimandżaro” to także utwór zespołu „Lady Pank”.

***

Kilimandżaro jest miejscem, nad którym, jak twierdzą ufolodzy, pojawiają się niezidentyfikowane obiekty latające. Po raz pierwszy statek UFO został zaobserwowany w tym miejscu w 1971 roku przez Jacka Bicknella, kapitana samolotu lecącego z Londynu do Nairobi. Tajemniczo wirujące jasne punkty, które przez 17 minut utrzymywały się przy ścianie góry na wysokości ok. 4000 m, widzieli też pasażerowie rejsu. Nikt z nich nie posiadał jednak aparatu fotograficznego, więc zadziwiające zjawisko nie zostało udokumentowane.

Wstecz
Drukuj
pdf
Poleć stronę

Ostatnia aktualizacja serwisu: 13.05.2010, godz. 08:56 :: Licznik odwiedzin: 565.774