Spotkanie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

W miniony piątek uczestnicy wyprawy na Kilimandżaro spotkali się na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Organizatorem spotkania był Wydział Opieki Zdrowotnej.

Zaczęło się od zajęć z socjologii medycyny prowadzonych przez Panią dr Halinę Kulig ze studentami fizjoterapii. Na jedne z nich Pani dr Kulig przyniosła książkę „Każdy ma swoje Kilimandżaro”. Wywiązała się dyskusja na temat wyprawy i jej znaczenia dla osób, które zmagają się z niepełnosprawnością. Na kolejne zajęcia – jak zdradziła Pani doktor – połowa studentów przyszła już z własnymi książkami. Ktoś z nich zaproponował, żeby zorganizować spotkanie z uczestnikami wyprawy na uczelni. Pomysł spodobał się Pani prof. Violetcie Skrzypulec, dziekanowi Wydziału Opieki Zdrowotnej. Pani profesor przekonała do niego władze uczelni i dzięki temu doszło do piątkowego wydarzenia. Wśród uczestników wyprawy, biorących udział w spotkaniu na ŚUM, zabrakło niestety Kasi Rogowiec, Jarka Roli i Piotrka Truszkowskiego. Pozostałe osoby, czyli Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Krzysztof Głąbowicz, Krzysztof Gardaś, Janek Mela, Piotr Pogon i Łukasz Żelechowski, opowiadały o swoich przeżyciach ze wspinaczki i o tym, czym dla nich była wyprawa. Wśród słuchaczy nie zabrakło przedstawicieli władz uczelni, wykładowców, studentów, samorządowców i zaproszonych gości. Mimo że spotkanie odbywało się w piątkowe popołudnie, aula A-3 była wypełniona po brzegi. Głównym bohaterom wyprawy towarzyszyli również: Jacek Grzędzielski – dyrektor generalny Salewa Polska, Wojtek Jachymiak – operator, Marek Kowalski – autor zdjęć do książki i Małgorzata Wach – autorka książki. Spotkanie – jak podkreślali studenci – pomogło im inaczej spojrzeć na osoby niepełnosprawne, zobaczyć ich siłę, piękno i osobiście przekonać się o determinacji, która w nich drzemie. Nie zabrakło też muzycznych akcentów – Łukasz Żelechowski zgodził się zaśpiewać kilka piosenek ze swojego stałego repertuaru. Po jego występie atmosfera na auli była niemalże rodzinna.
Pięknie dziękujemy władzom uczelni i studentom za zaproszenie i gościnność. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie wstępem do podejmowania kolejnych wspólnych inicjatyw.

Wstecz
Drukuj
pdf
Poleć stronę

Komentarz (1) dodaj komentarz

  • Spotkanie z tymi wspaniałymi ludźmi dało nam naprawde wiele. Pozwoliło nam popatrzeć na niepełnosprawnych jak na ludzi rownych sobie bo oni tacy sa. Pozdrawiam serdecznie:)
    ~anulka
    2009/03/08 20:55

Ostatnia aktualizacja serwisu: 13.05.2010, godz. 08:56 :: Licznik odwiedzin: 565.774